KAKO ODABRATI HLADNJAK?
Kuhinja bez hladnjaka nije kuhinja. O kupnji hladnjaka razmišljamo kada se selimo, renoviramo ili kada utvrdimo da je potrošnja našeg hladnjaka dramatično visoka. I u tom trenutku počinje proces donošenja odluke – kojeg odabrati?
Nekoliko različitih čimbenika igra ulogu u odabiru idealnog hladnjaka. Glavna pitanja su da li odabrati samostojeći ili ugradbeni hladnjak, koji klimatski razred odabrati i koje bi značajke novi hladnjak trebao imati.
Vrste hladnjaka
Hladnjaci se u osnovi mogu podijeliti na ugradbene i samostojeće. Na temelju svoje kuhinje ćeš odlučiti koji ti najbolje odgovara. Ako su svi kuhinjski aparati ugradbeni, onda je dobro imati i ugradbeni hladnjak. Na taj način hladnjak neće narušiti cjelokupni izgled kuhinje, a biti će jednako dobar kao i onaj samostojeći.
Monoklimatski
- Monoklimatski hladnjaci su veliki uređaji bez zamrzivača.
- Koriste se samo za hlađenje hrane. Stoga su prikladni ako već imaš zaseban zamrzivač ili ih možeš koristiti kao dodatni hladnjak.
- Koriste se uglavnom u poslovnim prostorima ili uredima.
- Ako hladnjaci imaju funkciju No Frost, uopće ih nije potrebno odleđivati.
Kombinirani
- Kombinirani hladnjaci imaju dio za hlađenje i zamrzavanje.
- Vrata su odvojena i tako štede energiju.
- Zamrzivač može biti na vrhu ili na dnu. Češći izbor je ipak onaj s odjeljkom za zamrzavanje na dnu, tako da se ne moraš saginjati do odjeljka ohlađene hrane.
- Odaberi veličinu prema broju ljudi u kućanstvu.
- S vremenom ti hladnjak može postati premalen, primjerice kako tvoja obitelj raste, pa je uvijek bolje odabrati hladnjak veće zapremnine nego što ti je trenutno potrebno.
Američki
- Američki hladnjaci prikladni su za velike obitelji.
- Najkorisniji su zbog svoje zapremnine, koja može doseći i više od 500 litara.
- Imaju praktično otvaranje s obje strane te brojne police i ladice za podjelu hrane pojedinih članova kućanstva.
- Osim toga, ovi hladnjaci nude pametne gadgete kao što su ledomat ili automat za piće, oboje u vratima hladnjaka.
- Veličina hladnjaka i njegovih dodataka povezana je s puno većom potrošnjom, što moraš uzeti u obzir pri odabiru.
Nasljednik američkih tipova hladnjaka je francuski hladnjak ili French Door. Obično imaju dvoja vrata za odjeljak hladnjaka i dvije ladice ili dvoja vrata za odjeljak za zamrzavanje. Takvi nude maksimalnu udobnost i preglednost unutarnjeg prostora. Odvojeno otvaranje vrata također štedi mnogo energije.
Mini
- Ne zaboravimo spomenuti mini hladnjake.
- Prikladni su za studentski smještaj, za vikend ili za nezahtjevne umirovljenike.
- Dizajnirani su kao hladnjaci s mini zamrzivačem.
- Velika prednost je niska nabavna cijena i minimalna potrošnja energije.
- Nedostatak može biti poveća buka.
Prilikom namještanja provjeri ima li oko njega dovoljno slobodnog zraka kako bi se spriječilo nepotrebno pregrijavanje.
Pogledaj hladnjace na Jeftinije.hr »
Na što se usredotočiti pri odabiru?
Po zakonu, svaki hladnjak je označen energetskom oznakom. Na njoj ćeš pronaći informacije o godišnjoj potrošnji električne energije, zapremnini i buci odabranog modela. To su najvažniji kriteriji na koje se moraš usredotočiti pri odabiru hladnjaka.
Energetski razred
Raspon energetskih razreda kreće se od slova A do slova G. Što je energetski razred bliži slovu A, to je manja potrošnja električne energije. Na energetskoj oznaci možeš pronaći podatke o godišnjoj potrošnji energije u kWh.
Zapremnina
Iskoristivi volumen hladnjaka i zamrzivača naveden je u litrama. Raspon koji ćeš odabrati ovisi o broju članova u kućanstvu. Općenito, dobro je računati na 70-75 litara po osobi za hladnjak i 30 litara za zamrzivač.
Klimatski razred
Reći će ti koji je idealan raspon temperature okoline za normalan rad hladnjaka. U slučaju da temperature znatno odstupaju, hladnjak se možda neće dovoljno ohladiti, pa će i potrošnja biti veća.
Obično postoje četiri klimatska razreda, a neki modeli mogu koristiti više klimatskih razreda u isto vrijeme.
Pogledaj hladnjace na Jeftinije.hr »
Funkcije
Osim osnovnih kriterija, postoje i druge značajke hladnjaka koje će pomoći da se hrana bolje skladišti te da svakodnevna uporaba bude ugodnija.
- No Frost sistem - sustav protiv smrzavanja polako ali sigurno postaje standardna karakteristika hladnjaka. Na taj način se ne moraš baviti sa neugodnim odmrzavanjem vadeći svu hranu iz hladnjaka, puštajući ga da se odmrzne - što može potrajati i nekoliko sati - te zatim čišćenjem, brisanjem i vraćanjem hrane. Zahvaljujući No Frost sustavu, zrak u hladnjaku cirkulira, što optimalno raspoređuje hladnoću iznutra, pa se led ne nakuplja na hrani i na stranicama hladnjaka.
- Ventilator - osigurava ravnomjeran protok hladnog zraka unutra. Zahvaljujući tome, hrana duže ostaje svježa. Možeš ga pronaći na stražnjoj strani hladnjaka.
- Zaslon - digitalni zaslon učiniti će korištenje hladnjaka ugodnijim. Pokazuje ti unutarnju temperaturu, a na nekim pametnijim modelima govori ti i koje hrane ponestaje i dodaje je na tvoj popis za kupnju.
- Antibakterijska zaštita - nadstandardna obrada unutarnje površine hladnjaka, koja sprječava razmnožavanje bakterija i plijesni. Hrana se stoga rjeđe kvari.
- Zasebna regulacija - predstavlja termostat za hladnjak i zamrzivač. Zahvaljujući tome možeš zasebno podesiti temperaturu za dio za hlađenje i za zamrzavanje, što čini korištenje uređaja učinkovitijim. Ako nemaš što zamrznuti, zamrzivač možeš potpuno isključiti.
- Nulta zona – posebna ladica s više hladnog zraka i konstantnom temperaturom od oko 0°C. Idealna za skladištenje brzo kvarljive hrane, kao što je sirovo meso, svježa riba, voće ili povrće.
- Mogućnost promjene strane za otvaranje vrata - odnosi se na sve vrste hladnjaka osim američkih, koji imaju otvaranje na obje strane. Radi se o ponovnom sastavljanju vrata na suprotnu stranu, ako je potrebno. To dolazi u obzir, primjerice, prilikom selidbe, kada možeš imati potpuno drugačiji sastav kuhinje. Uvijek se posavjetuj s prodavačem ili proizvođačem o mogućnosti promjene orijentacije otvaranja.
- Signal otvorenih vrata - zvučni signal se pojavi kada vrata hladnjaka nisu potpuno zatvorena. To može uštedjeti veću potrošnju i brže uništavanje hrane. Ovu funkciju možeš pronaći u odjeljku hladnjaka i zamrzivača.
Trajanje skladištenja u zamrzivaču i kapacitet zamrzavanja
Na kriterij razdoblja skladištenja prisjeti se u trenutku kada nestane struje. Pokazuje ti koliko dugo će hrana ostati zamrznuta ako nema struje. Ako odabrani hladnjak ima vrijednost veću od 30 sati, ovo je dobar izbor.
Podaci o kapacitetu zamrzavanja govore koliko kilograma svježe hrane zamrzivač može zamrznuti u 24 sata. U ponudi su hladnjaci kapaciteta zamrzavanja u rasponu od 2-24 kg/24 sata. Ako često zamrzavaš hranu, pronađi najveći mogući kapacitet. Manja snaga biti će dovoljna za standardno zamrzavanje.
Kako pravilno očistiti hladnjak?
O hladnjaku se treba redovito brinuti. Održavaj ga čistim kako se u njemu ne bi počele razmnožavati bakterije. Prilikom čišćenja hladnjaka, vrata nemoj dugo ostavljati otvorena.
Što konkretno učiniti?
- Isključi hladnjak i zatim ga isprazni.
- Ukloni ladice i police. Očisti ih, isperi čistom vodom i dobro osuši.
- Obriši unutrašnjost hladnjaka i zamrzivača i ponovno dobro osuši.
- Očisti rešetku na stražnjoj strani hladnjaka i njegove brtve.
- Vrati hranu i ponovno uključi hladnjak.
Uvijek koristi vrećice ili kutije koje se mogu zatvoriti, jer će tako hrana duže trajati i isto tako će spriječiti širenje mirisa po hladnjaku.
Savjeti za učinkovito korištenje hladnjaka
Kako dovesti novi hladnjak? U idealnom slučaju, isporučuje ga trgovina. Ako se te usluge ne nude i moraš ga dovesti samostalno, u auto ga stavi što uspravnije, da se što manje naginje. Tako ga možeš uključiti odmah nakon vožnje.
Ako je hladnjak tijekom transporta bio u ležećem položaju, ostavi ga da odstoji 24 sata nakon vožnje i tek tada uključi. Ove mjere opreza treba poduzeti jer bi se kompresor s oprugom mogao olabaviti ako hladnjak leži.
- Hladnjak ne postavljaj u blizini radijatora ili na previše sunčano mjesto.
- Ne otvaraj ga često i ne ostavljaj ga dugo otvorenim. To povećava unutarnju temperaturu i tada je potrebno više električne energije za hlađenje.
- Hladnija mjesta su uvijek na dnu, gdje je dobro pohraniti hranu koja se brže kvari. To je uglavnom sirovo meso, svježa riba, voće i povrće.
- Namirnice koje najčešće koristiš pohrani u visini očiju.
- Nemoj prepuniti hladnjak. Optimalna popunjenost je oko 70%.
- U hladnjak stavljaj hranu koja je sobne temperature. Time se sprječava pregrijavanje hladnjaka i razmnožavanje bakterija.
- Neke namirnice uopće ne spadaju u hladnjak, kao što su rajčice, banane, krumpir, luk ili češnjak.
- Jako aromatičnu hranu čuvaj u zatvorenim posudama.
- Ako tvoj hladnjak nema sustav No Frost, redovito ga odmrzavaj.
- Izbjegavaj pohranjivanje hrane kojoj je istekao rok trajanja.
Pogledaj hladnjace na Jeftinije.hr »
Ne propusti
VOX electronics samostojeći hladnjak KS 1210
u Vinkoprom
1.299,00 KN
Hladnjak TESLA RS0903M1, kombinirani, 85cm, 83/10l, energetski razred F, bijela
u Links.hr
1.249,00 KN
u whirlpool.ehome
6.499,00 KN