SAVJET Kućni ljubimci
21.9.2022. 7:51:16

KAKO ODABRATI FILTER ZA AKVARIJ?

1/1

Danas akvarij nije samo stvar dizajna, već i način da se riješiš svakodnevnog stresa i učinkovito opustiš. Ribe i vodene biljke doista mogu blagotvorno utjecati na naše mentalno zdravlje. Ali ako se želiš pobrinuti za fizičko zdravlje biljaka i riba u vodi, pročitaj naš vodič o filtrima za akvarije.

  • Nikolina, urednica na Jeftinije.hr
  • Vrijeme čitanja: 5 min

 

Indeks

  1. Vrste filtera
  2. Parametri
  3. Održavanje filtera
  4. Dodaci
  5. Često postavljana pitanja

 

Vrste filtera za akvarij

Unutarnji filter za akvarij

Primer notranjega filtra za akvarij.

Unutarnji filter umetneš u akvarij uz pomoć jednog ili dva pipca koje se prislone uz stijenku akvarija. Sastoji se od dva dijela. Gornji dio je pumpa koja brine o protoku vode. Donji dio je filter medij koji filtrira vodu.

+ jednostavna instalacija
+ niska cijena

- mali volumen filtera
- manji kapacitet

 

Vanjski filter za akvarij

Velik zunanji akvarijski filter z modro, rumeno in črno peno.

Vanjski filter postavlja se izvan akvarija. Filter se sastoji od glave filtera i spremnika. U glavi je pumpa koja gura vodu natrag u akvarij. Filterski medij se skladišti u spremniku. Što je veći volumen spremnika, veći je volumen filterskog medija, a time i kapacitet.

+ veliki kapacitet
+ mogućnost korištenja većih filter medija
+ bolji protok vode u akvariju

- viša otkupna cijena
- zahtjevnije održavanje
- zahtijeva dodatni prostor za filter

 

Viseći filter za akvarij

Prozoren viseči filter s temno peno.

Viseći filtar vrlo je sličan unutarnjem filteru, osim što se objesi na rub akvarija. Možda nema veliki volumen filtera, ali je s druge strane snažniji od manjih unutarnjih filtera. Pogodan je za akvarije do 40 litara.

+ možeš koristiti različite medije za filtriranje
+ niska cijena
+ ne zauzima previše mjesta u akvariju

- ne može se koristiti u akvarijima s poklopcem
- manji kapacitet
- manja količina filter medija

Zašto uopće koristimo filtere u akvariju?
Filtracija je najvažniji proces za održavanje biološke ravnoteže u akvariju. Sadrži nečistoće koje filter usisava, uklanja i vraća čistu vodu u akvarij.

 

Parametri

Filtriranje

Unutarnje filtere možemo podijeliti prema načinu filtriranja vode:

  • Filteri s motorom: imaju pumpu i pjenu ili drugi skriveni filterski medij skriven ispod poklopca; prilikom čišćenja možeš lako izvući filter iz akvarija, a da sva prljavština ne uđe u akvarij
  • Glava pumpe: nedostatak im je što se vrlo teško čiste, jer se većina prljavštine tijekom čišćenja vraća natrag u akvarij
  • Zračni filteri: spojeni su na zračni motor izvan akvarija, pogodni su za manje akvarije, ali su malo glasniji

 

Sredstvo za filtriranje

Sastavni je dio svakog filtera. Kao filterski medij najčešće se koristi plava ili crna pjena, bijela vata, keramički prstenovi i drugi mediji.

Pjena
Obično je plava, crna ili čak zelena ili žuta. Dostupan je u različitim debljinama i služit će ti dugi niz godina.

Keramički prstenovi i kuglice
Ako tražiš biološki filterski medij, keramički prstenovi ili kuglice idealno su rješenje. Budući da su vrlo porozne, zadržavaju puno prljavštine.

Plastični komadi
Vrlo su jeftini, ali ne mogu uhvatiti svu prljavštinu. Osim toga, moraš ih mijenjati češće.

Aktivni ugljen
Doda se pjena ili vata. Uglavnom apsorbira amonijak, ali ne mora stalno biti u akvariju. Više se koristi za završno čišćenje akvarija.

Zeolit
Zeolit je kamen s više šupljina i kanala. Ima veći učinak filtriranja od pijeska, pa će ti služiti svakih nekoliko mjeseci. Ako ga nakon upotrebe očistiš u 10% otopini soli, možeš ga ponovno koristiti! Zeolit čisti vodu na tri načina:
-sadrži fizičke čestice
-upija nečistoće
-može čistiti i kemijski jer sadrži ione kalcija, magnezija i natrija

Sinterirano staklo
Porozno je i zato vrlo učinkovito. Vodeći je filterski medij u području biološke filtracije, što ga čini skupljim, ali s druge strane, služit će ti jako dugo.

Filterska vuna
To je vlaknasti materijal koji se koristi kao završni filterski medij. Hvata i najmanju prljavštinu.

Skimmer

Sredstva za uklanjanje nečistoća s površine ili skimmer, uklanja ostatke hrane, biljke ili masne mrlje s površine vode. Upravo ti ostaci mogu spriječiti izmjenu plinova između vode i zraka. Kisik je vrlo važan za biljke i životinje u akvariju. Postoje dvije vrste skimmera:

  • spojen na vanjski filter: skimer je spojen na dovodnu cijev, a voda se usisava iz vodenog stupca i s površine
  • motorni skimmer: poslužit će ti ako nemaš vanjski filter - postavlja se ispod površine vode i izvlači vodu s površine, a može biti od plastike, metala ili stakla.

 

Volumen akvarija

Prilikom odabira filtera uzmi u obzir veličinu akvarija. Uvijek je bolje odabrati veći filter nego manji. Ako npr. kupuješ akvarij od 100 litara, volumen filtera je oko deset litara. Minimalni preporučeni volumen filtera je 5 litara. Vrijedi i jednostavno pravilo: na 10 litara akvarijske vode, filter mora imati volumen od 1 litre.

Protok vode

U praksi je dobro odabrati filter koji može pumpati peterostruki volumen akvarija na sat. Ali ako imaš samo jednu ribu u akvariju, bit će dovoljan i manji kapacitet i manji filter.

Održavanje filtera

Unutarnji filter

Svaki filter za akvarij mora se redovito čistiti. To je jedini način da se osigura čista voda i pravilan rad. Očisti unutarnji filter barem svakih deset dana jer se brzo začepi. Uvijek čisti samo u akvarijskoj vodi. Voda iz slavine sadrži klor koji može ubiti sve korisne bakterije u filteru. Ako moraš promijeniti i medije, nemoj mijenjati sve odjednom.

Vanjski filter

Vanjski filter se čisti tek kada se protok vode znatno smanji. Ako imaš odgovarajuću veličinu filtera i redovito mijenjate vodu, dovoljno je očistiti filter jednom godišnje. Vanjski filter se također čisti u akvarijskoj vodi. No ne zaboravi redovito ispirati cijevi kako se u njima ne bi skupljala prljavština. Povremeno provjeri i očisti brtve, koje također možeš podmazati medicinskim vazelinom.

Dodaci

 

Često postavljana pitanja

Je li bolji unutarnji ili vanjski filter?

Obje vrste imaju i prednosti i nedostatke, o čemu možeš pročitati u prvom poglavlju našeg vodiča, no istina je da s vanjskim filterom nema ometajućih elemenata u akvariju.

Mogu li kupiti akvarij bez filtera?

Naravno. Pojedini tipovi akvarija dopuštaju korištenje bez filtera, kao i svi manji akvariji - do 3 litre.

Zašto je akvarij mutan nakon čišćenja filtera?

Promjena boje posljedica je gubitka bakterija nakon čišćenja akvarijskog filtera ili bi se voda ponovno trebala razbistriti unutar 24 sata.

 

→Pogledaj filtere za akvarije na Jeftinije.hr

Želiš među prvima saznati najbolje sezonske ponude? Prijavi se na e-novosti koje ti pripremamo svaki tjedan.

Upiši ispravan e-mail

Tvoja prijava možda još nije potpuno dovršena. Ako se prijavljuješ prvi put, otvori svoj e-mail sandučić i klikni na poveznicu u poruci. Ne zaboravi provjeriti i neželjenu poštu.

® 2024 sMind d.o.o., dio Heureka grupe